Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear AFT10X3M Lead Nut Only, AFT Style, Advanced, 10 mm X 3 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 10 lbf Design Load RH, Acetal, 10 lbf Design Load
MODEL AFT10X3M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$50.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The low cost AFT Supernut is designed for light load OEM applications and offers smooth movement and low drag torque for axial loads up to 10 pounds.
- The AFT anti-backlash collar automatically adjusts for wear for the life of the nut.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 10.00 mm (0.394 in) |
| Lead | 3.00 mm (0.118 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Flanged |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.00 mm (0.000 in) |
| Drag Torque | 14 - 35 mN-m |
| Efficiency | 53% |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 44 N (10 lbf) |
$447.50
Each
Free Shipping orders over $100
$440.96
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 90700-000 5/16-18 STI GO Taperlock BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 90700-000 |
$103.38
Each
Free Shipping orders over $100