We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear AFT2-10X2.5M Lead Nut Only, AFT Style, Advanced, 10 mm X 5 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 10 lbf Design Load RH, Acetal, 10 lbf Design Load
MODEL AFT2-10X2.5M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$50.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The low cost AFT Supernut is designed for light load OEM applications and offers smooth movement and low drag torque for axial loads up to 10 pounds.
- The AFT anti-backlash collar automatically adjusts for wear for the life of the nut.
| A | 19.6 mm (0.77 in) |
|---|---|
| B | 50.8 mm (2.00 in) |
| D | 38.1 mm (1.50 in) |
| E | 5.1 mm (0.20 in) |
| F | 5.1 mm (0.20 in) |
| G | 18.0 mm (0.71 in) |
| I | 11.9 mm (0.47 in) |
| J | 1.5 mm (0.06 in) |
| BCD | 28.6 mm (1.12 in) |
| Max Dynamic Load | 44 N (10 lbf) |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Timken Drives |
| Model | 41024 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IFP26OW |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | 4940018 |
| Brand | Bando |
| Model | 12-8V1900 |
| Brand | Bando |
| Model | 7-8V1180 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more