We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear BN1008 Lead Nut Only, BN Style, 1.0 in X 0.125 in, Non-Preloaded, RH, SAE 660 bearing Bronze, 1900 lbf Design Load SAE 660 bearing Bronze, 1900 lbf Design Load
MODEL BN1008
$104.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson BSA uses SAE 660 bearing bronze for standard bronze nuts.
- SAE 660 bearing bronze which provides excellent load carrying ability, good wear resistance and is less susceptible to damage from impact and shock loading.
| Dimension | |
|---|---|
| A | 38.1 mm (1.50 in) |
| B | 38.1 mm (1.50 in) |
| C | 12.7 mm (0.50 in) |
| TH | 1 3/8-16 |
| Performance | |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 8, 452 N (1, 900 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Fasco |
| Model | MD5472 |
| Brand | Eklind |
| Model | 66890 |
| Brand | Eklind |
| Model | 67609 |
| Brand | Eklind |
| Model | 67605 |
| Brand | NEBO |
| Model | 5508 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 30603 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more