We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear BN2520L Lead Nut Only, BN Style, 0.25 in X 0.500 in, Non-Preloaded, LH, SAE 660 bearing Bronze, 110 lbf Design Load SAE 660 bearing Bronze, 110 lbf Design Load
MODEL BN2520L
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$63.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson BSA uses SAE 660 bearing bronze for standard bronze nuts.
- SAE 660 bearing bronze which provides excellent load carrying ability, good wear resistance and is less susceptible to damage from impact and shock loading.
| A | 16.0 mm (0.63 in) |
|---|---|
| B | 16.0 mm (0.63 in) |
| C | 4.8 mm (0.19 in) |
| TH | 9/16-18 |
| Max Dynamic Load | 489 N (110 lbf) |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDSATSF |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C21973 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 25208 |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C97384 |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C21961 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more