We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear BN6208S Lead Nut Only, BN Style, 0.625 in X 0.125 in, Non-Preloaded, RH, SAE 660 bearing Bronze, 860 lbf Design Load SAE 660 bearing Bronze, 860 lbf Design Load
MODEL BN6208S
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$78.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson BSA uses SAE 660 bearing bronze for standard bronze nuts.
- SAE 660 bearing bronze which provides excellent load carrying ability, good wear resistance and is less susceptible to damage from impact and shock loading.
| Dimension | |
|---|---|
| A | 25.4 mm (1.00 in) |
| B | 25.4 mm (1.00 in) |
| C | 9.7 mm (0.38 in) |
| TH | 15/16-16 |
| Performance | |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 2, 758 N (620 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | WEG |
| Model | APP30-12 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | SLIMFC57N/PC |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 093135PS |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 89094 |
| Brand | Browning |
| Model | 1094499 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | LES2X13Y |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more