We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MTS10-12X2.5M Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 12 mm X 25 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 125 lbf Design Load RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL MTS10-12X2.5M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$41.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 12.00 mm (0.472 in) |
| Lead | 25.00 mm (0.984 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Flanged |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.03 mm (0.001 in) |
| Drag Torque | Free Wheeling |
| Efficiency | 81% |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NS755W |
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 46137 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 81404725 |
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 81713 |
| Brand | SKF Seals |
| Model | 404753 |
| Brand | Timken Drives |
| Model | 936 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 33210 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 51213 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more