We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MTS10-7505 Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 0.75 in X 2.000 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 275 lbf Design Load RH, Acetal, 275 lbf Design Load
MODEL MTS10-7505
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$54.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 19.05 mm (0.750 in) |
| Lead | 50.80 mm (2.000 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Flanged |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.25 mm (0.010 in) |
| Drag Torque | Free Wheeling |
| Efficiency | 81% |
| Max Temperature | 82.2 °C (180 F) |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 1, 223 N (275 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | SNAB2-50X2M |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3L730 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | MRMS25450 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 4/B73 |
| Brand | Bando |
| Model | 4L415 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more