We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MTS15-12X3M Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 12 mm X 45 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 125 lbf Design Load RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL MTS15-12X3M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$41.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Drag Torque | Free Wheeling |
| Efficiency % | 81 |
| Material | Acetal |
| Preload | Non-Preloaded |
| Temperature Max | 180 °F |
| Thread Direction | RH |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| Diameter, Nominal Screw | 12 mm |
| Nut Dia | 0.75 in |
| Nut Length | 1.5 in |
| travel per shaft rev | 45 mm |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Design Load | 125 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | SB10-12X2.5M |
| Brand | Timken Drives |
| Model | 65 |
| Brand | TB Woods |
| Model | AP87 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SB10-20X5M |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more