We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MTS2-16X2.5M lead nut only, MTS style, flange mount, 16 mm x 5 mm lead, non-preloaded, right-hand thread, acetal material, 175 lbf design load.
MODEL MTS2-16X2.5M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$45.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 16.00 mm (0.630 in) |
| Lead | 5.00 mm (0.197 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Flanged |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.03 mm (0.001 in) |
| Drag Torque | Free Wheeling |
| Efficiency | 52% |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 778 N (175 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Telemecanique |
| Model | ZB4BS14 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more