We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MTS2-5008 Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 0.500 in X 0.250 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 125 lbf Design Load RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL MTS2-5008
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$41.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 12.70 mm (0.500 in) |
| Lead | 6.35 mm (0.250 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Flanged |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.25 mm (0.010 in) |
| Drag Torque | Free Wheeling |
| Efficiency | 63% |
| Max Temperature | 82.2 °C (180 F) |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SS182 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SN6210X |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 093290PS |
| Brand | Wiegmann |
| Model | NP3624CG |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C25166 |
| Brand | Fibox |
| Model | ARK864CHFTSS |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more