We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MTS2-50X2M Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 0.50 in X 4 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 125 lbf Design Load RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL MTS2-50X2M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$41.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
| Dimension | |
|---|---|
| A | 19.1 mm (0.75 in) |
| B | 38.1 mm (1.50 in) |
| D | 38.1 mm (1.50 in) |
| E | 5.1 mm (0.20 in) |
| F | 6.4 mm (0.25 in) |
| BCD | 28.6 mm (1.12 in) |
| Performance | |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 029026AW |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | D4PA2 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more