We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MTS4-12X2.5M Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 12 mm X 10 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 125 lbf Design Load RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL MTS4-12X2.5M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$41.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 12.00 mm (0.472 in) |
| Lead | 10.00 mm (0.394 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Flanged |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.03 mm (0.001 in) |
| Drag Torque | Free Wheeling |
| Efficiency | 72% |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Osborn |
| Model | NCFY-2-S |
| Brand | Linn Gear |
| Model | FX3.687 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 3V538 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | L520R |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more