We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MTS5-10X2.4M Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 10 mm X 12 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 75 lbf Design Load RH, Acetal, 75 lbf Design Load
MODEL MTS5-10X2.4M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$40.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 10.00 mm (0.394 in) |
| Lead | 12.00 mm (0.472 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Flanged |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.03 mm (0.001 in) |
| Drag Torque | Free Wheeling |
| Efficiency | 77% |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 333 N (75 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCF4-10X1.5M |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SNAB2-5008X |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | MTS15-12X3M |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SB10-12X2.5M |
| Brand | Timken Drives |
| Model | 65 |
| Brand | TB Woods |
| Model | AP87 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SB10-20X5M |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more