Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MTS5-3704 Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 0.375 in X 1.200 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 60 lbf Design Load RH, Acetal, 60 lbf Design Load
MODEL MTS5-3704
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$40.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
| A | 18.0 mm (0.71 in) |
|---|---|
| B | 38.1 mm (1.50 in) |
| D | 38.1 mm (1.50 in) |
| E | 5.1 mm (0.20 in) |
| F | 5.1 mm (0.20 in) |
| I | 11.9 mm (0.47 in) |
| BCD | 28.6 mm (1.12 in) |
| Max Dynamic Load | 334 N (75 lbf) |
|---|
Thomson Linear MTS20X4M Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 20 mm X 4 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 275 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | MTS20X4M |
$54.60
Each
Free shipping
Regal 093451PS 6"-8 NPT 1 Step L-1 Plug with Handle Taper Pipe Thread Gage Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 093451PS |
$1,374.69
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear SB24X5M Lead Nut Only, SB Style, Thread Mount, 24 mm X 5 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 300 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SB24X5M |
$77.92
Each
Free shipping
Thomson Linear XCT2-2516 Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.25 in X 0.125 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 10 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCT2-2516 |
$57.99
Each
Free shipping
Bando BB180 DOUBLE V-BELT V-BELTS DOUBLE SIDED AA-BB-CC
| Brand | Bando |
| Model | BB180 |
$55.07
Each
Free shipping
Thomson Linear XCT2-3710 Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.375 in X 0.200 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCT2-3710 |
$68.68
Each
Free shipping
Bando A98 POWER KING V-BELT TOP WIDTH: 1/2 INCH V-DEPTH: 5/16 INCH
| Brand | Bando |
| Model | A98 |
$13.39
Each
Free shipping
Bando 3L130 DURAFLEX GL FHP V-BELT TOP WIDTH: 3/8 INCH V-DEPTH: 7/32 INCH
| Brand | Bando |
| Model | 3L130 |
$4.74
Each
Free shipping