We never sell your data to third parties
Thomson Linear MTS7-16X2.3M lead nut only, MTS style, flange mount, 16 mm x 16 mm lead, non-preloaded, right-hand thread, acetal material, 175 lbf design load. Suitable for linear motion applications requiring a compact, low-friction lead nut.
MODEL MTS7-16X2.3M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$45.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 16.00 mm (0.630 in) |
| Lead | 16.00 mm (0.630 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Flanged |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.03 mm (0.001 in) |
| Drag Torque | Free Wheeling |
| Efficiency | 75% |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 778 N (175 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Remke |
| Model | RSM-40411-LR |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | GFI12M166 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 2068A-BOX |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5988919 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | AE16ENS0BC |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more