We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MTS8-3108 Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 0.3125 in X 1.000 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 50 lbf Design Load Non-Preloaded, RH, Acetal, 50 lbf Design Load
MODEL MTS8-3108
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$32.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The MTS models provide the excellent lubricity and dimensional stability of our proprietary Acetal with the convenience of an integral flange.
- Composite nut materials offer outstanding lubricant capability and low wear
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 7.95 mm (0.313 in) |
| Lead | 25.40 mm (1.000 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Flanged |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.25 mm (0.010 in) |
| Drag Torque | Free Wheeling |
| Efficiency | 81% |
| Max Temperature | 82.2 °C (180 F) |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 111 N (25 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | WEG |
| Model | APP30S-104 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 40IT-3-DSO |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 40MPGBT-2-DSO |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCF2-10X2M |
| Brand | SealMaster |
| Model | ER-215 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 40QT-4-DSO |
| Brand | SealMaster |
| Model | 3-211D |
| Brand | WEG |
| Model | APP30S-34 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more