We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SB2-10X2M Lead Nut Only, SB Style, Thread Mount, 10 mm X 4 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 70 lbf Design Load RH, Acetal, 70 lbf Design Load
MODEL SB2-10X2M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$41.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The classic Supernut is now available with metric mounting thread.
- Offered with our metric screw line sizes 10mm through 24mm.
| A | 19.1 mm (0.75 in) |
|---|---|
| B | 19.1 mm (0.75 in) |
| C | 6.4 mm (0.25 in) |
| TH | M16 x 1.5 |
| Max Dynamic Load | 311 N (70 lbf) |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | SealMaster |
| Model | TFL 4YN |
| Brand | SealMaster |
| Model | TRL 8YN |
| Brand | Remke |
| Model | 2201-013R |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | L2030PY |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5984989 |
| Brand | Kipp |
| Model | K0155.21015 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more