We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SB2-16X2.5M Lead Nut Only, SB Style, Thread Mount, 16 mm X 5 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 160 lbf Design Load RH, Acetal, 160 lbf Design Load
MODEL SB2-16X2.5M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$47.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The classic Supernut is now available with metric mounting thread.
- Offered with our metric screw line sizes 10mm through 24mm.
| A | 25.4 mm (1.00 in) |
|---|---|
| B | 25.4 mm (1.00 in) |
| C | 9.5 mm (0.38 in) |
| TH | M22 x 1.5 |
| Max Dynamic Load | 444 N (100 lbf) |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | LS Electric |
| Model | 02154100UL |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCT4-12X2.5M |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SN4-6208X |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96084116 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more