We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SB24X5M Lead Nut Only, SB Style, Thread Mount, 24 mm X 5 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 300 lbf Design Load RH, Acetal, 300 lbf Design Load
MODEL SB24X5M
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$77.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Offered with our metric screw line sizes 10mm through 24mm.
| Dimension | |
|---|---|
| A | 38.1 mm (1.50 in) |
| B | 38.1 mm (1.50 in) |
| C | 12.7 mm (0.50 in) |
| TH | M35 x 1.5 |
| Performance | |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 1, 334 N (300 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCT2-2516 |
| Brand | Bando |
| Model | BB180 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCT2-3710 |
| Brand | Bando |
| Model | A98 |
| Brand | Bando |
| Model | 3L130 |
| Brand | TB Woods |
| Model | BB226 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SNAB1820X |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more