Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SB5-10X2M Lead Nut Only, SB Style, Thread Mount, 10 mm X 10 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 70 lbf Design Load RH, Acetal, 70 lbf Design Load
MODEL SB5-10X2M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$41.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The classic Supernut is now available with metric mounting thread.
- Offered with our metric screw line sizes 10mm through 24mm.
| A | 19.1 mm (0.75 in) |
|---|---|
| B | 19.1 mm (0.75 in) |
| C | 6.4 mm (0.25 in) |
| TH | M16 x 1.5 |
| Max Dynamic Load | 311 N (70 lbf) |
|---|
Hubbell Wiring MRCM2 MCQK PLG CAP DUAL KEY
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | MRCM2 |
$16.64
Each
Free shipping
Thomson Linear MTS5-10X2.4M Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 10 mm X 12 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 75 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | MTS5-10X2.4M |
$40.21
Each
Free shipping
Thomson Linear XCF4-10X1.5M Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Flanged Mount, 10 mm X 6 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCF4-10X1.5M |
$67.02
Each
Free shipping
Thomson Linear SNAB2-5008X Lead Nut Only, SNAB Style, 0.500 in X 0.250 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 150 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SNAB2-5008X |
$82.30
Each
Free shipping
Thomson Linear MTS15-12X3M Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 12 mm X 45 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 125 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | MTS15-12X3M |
$41.99
Each
Free shipping
Thomson Linear SB10-12X2.5M Lead Nut Only, SB Style, Thread Mount, 12 mm X 25 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 100 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SB10-12X2.5M |
$47.40
Each
Free shipping
Timken Drives 65 60H-1R 010 FT COIL BOXED PRC 60H BULK
| Brand | Timken Drives |
| Model | 65 |
$22.17
Per Foot
Free shipping
TBWOODS AP87 V-BELT
| Brand | TB Woods |
| Model | AP87 |
$33.00
Each
Free shipping