Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SC31 STNLESS STL COUPLING 17-4 CRES
MODEL SC31
$189.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Parts will accept 5° angular and .010” parallel offset misalignment.
- Torsionally Rigid
- Zero Backlash
- Ideal for Lead Screw Application
- One Piece Construction
- Allows for Near Butting of Shafts
- Constant Velocity
- No Lubrication Required
- Withstands Hostile Environments and Temperatures
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Material | Stainless Steel 17-4 PH |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [D] | ± 1/64 in |
| [D] | 1 in |
| [L] | ± 1/64 in |
| [L] | 1.25 in |
| [S] | ±.002 in |
| [S] | 0.313 |
| Torque Maximum | 12 in-lbs |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Torque Maximum | 12 in-lbs |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Bondhus 13903 1/16" Hex L-Wrench - Long Bulk
| Brand | Bondhus |
| Model | 13903 |
$0.24
Each
Free shipping
Bondhus 74605 3/32" ProHold Ball End Screwdriver
| Brand | Bondhus |
| Model | 74605 |
$4.17
Each
Free shipping
Bondhus 38616 1/2" GoldGuard Plated Ball End Screwdriver
| Brand | Bondhus |
| Model | 38616 |
$38.91
Each
Free shipping
Bondhus 12266 5.5mm Hex L-Wrench - Short
| Brand | Bondhus |
| Model | 12266 |
$0.80
Each
Free shipping
DRILLCO 93SE448 3.3/4 Annular Cutters 3" Depth of Cut High Speed Steel
| Brand | Drillco |
| Model | 93SE448 |
$1,389.41
Each
Free Shipping orders over $100
Sunex Tools 813MDMG 1/4" Dr 13mm Deep Magnetic Impact Socket
| Brand | Sunex Tools |
| Model | 813MDMG |
$24.22
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more