Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SN1008X Lead Nut Only, SN Style, Thread Mount, 1.000 in X 0.125 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 400 lbf Design Load RH, Acetal, 400 lbf Design Load
MODEL SN1008X
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$79.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Our standard SN nuts have proven themselves for the past twenty years.
- Available in sizes from 3/16” to 1-1/2” with or without mounting flanges. (flanges sold separately)
| A | 38.1 mm (1.50 in) |
|---|---|
| B | 38.1 mm (1.50 in) |
| C | 12.7 mm (0.50 in) |
| TH | 1 3/8-16 |
| Max Dynamic Load | 1,779 N (400 lbf) |
|---|
Thomson Linear MTS7506 Lead Nut Only, MTS Style, Flange Mount, 0.75 in X 0.167 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 275 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | MTS7506 |
$54.42
Each
Free shipping
Cle-Line C66033 1501-TT LTR D HS-CO JOBBER DRILL 135-DEG SP TIN-TIP
| Brand | Cle-Line |
| Model | C66033 |
$5.15
Each
Free shipping
Cle-Line C62063 1/2-13NC H3 4FL GP Bottom Hand Tap
| Brand | Cle-Line |
| Model | C62063 |
$15.65
Each
Free shipping
$1,633.06
Each
Free Shipping orders over $100
Whitney Tool 89095 Handi-Burr Blade Type Deburring Tool, Style HC, 1-3/16" Hole Size
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 89095 |
$205.57
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Line C63241 M14X2 D7 4FL GP Taper Hand Tap
| Brand | Cle-Line |
| Model | C63241 |
$22.87
Each
Free shipping
Whitney Tool 89065 Handi-Burr Blade Type Deburring Tool, Style HB, 9/16" Hole Size
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 89065 |
$128.50
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews