We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SN2-1008X Lead Nut Only, SN Style, Thread Mount, 1.000 in X 0.250 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 400 lbf Design Load RH, Acetal, 400 lbf Design Load
MODEL SN2-1008X
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$79.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Our standard SN nuts have proven themselves for the past twenty years.
- Available in sizes from 3/16” to 1-1/2” with or without mounting flanges. (flanges sold separately)
| A | 38.1 mm (1.50 in) |
|---|---|
| B | 38.1 mm (1.50 in) |
| C | 12.7 mm (0.50 in) |
| TH | 1 3/8-16 |
| Max Dynamic Load | 1,779 N (400 lbf) |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | WEG |
| Model | APP30S-18 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SN7506X |
| Brand | WEG |
| Model | APP30S-106 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more