We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SN24X5M Lead Nut Only, SN Style, Thread Mount, 24 mm X 5 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 300 lbf Design Load RH, Acetal, 300 lbf Design Load
MODEL SN24X5M
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$79.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Our standard SN nuts have proven themselves for the past twenty years.
- Available in sizes from 3/16” to 1-1/2” with or without mounting flanges. (flanges sold separately)
| A | 38.1 mm (1.50 in) |
|---|---|
| B | 38.1 mm (1.50 in) |
| C | 12.7 mm (0.50 in) |
| TH | 1 3/8-16 |
| Max Dynamic Load | 1,779 N (400 lbf) |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | JW Winco |
| Model | 8NA03O |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCMF6X1 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCF4-2520 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 300-THD-DSO |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 10276 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C95140 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more