We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SN2-5010X Lead Nut Only, SN Style, Thread Mount, 0.500 in X 0.200 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 150 lbf Design Load RH, Acetal, 150 lbf Design Load
MODEL SN2-5010X
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$47.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Our standard SN nuts have proven themselves for the past twenty years.
- Available in sizes from 3/16” to 1-1/2” with or without mounting flanges. (flanges sold separately)
| A | 25.4 mm (1.00 in) |
|---|---|
| B | 25.4 mm (1.00 in) |
| C | 9.7 mm (0.38 in) |
| TH | 15/16-16 |
| Max Dynamic Load | 712 N (160 lbf) |
|---|
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCF2-12X2M |
| Brand | SealMaster |
| Model | 759565 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more