We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SN4-3708X Lead Nut Only, SN Style, Thread Mount, 0.375 in X 0.500 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 70 lbf Design Load RH, Acetal, 70 lbf Design Load
MODEL SN4-3708X
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$41.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Our standard SN nuts have proven themselves for the past twenty years.
- Available in sizes from 3/16” to 1-1/2” with or without mounting flanges. (flanges sold separately)
| A | 19.1 mm (0.75 in) |
|---|---|
| B | 19.1 mm (0.75 in) |
| C | 6.4 mm (0.25 in) |
| TH | 5/8-18 |
| Max Dynamic Load | 311 N (70 lbf) |
|---|
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 21132 |
| Brand | Schunk |
| Model | 1349649 |
| Brand | Schunk |
| Model | 1349651 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3L120 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 017855AS |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | C83738.0 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3L350 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | C8351.1/4 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more