We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SN6-10X3.3M Lead Nut Only, SN Style, Thread Mount, 10 mm X 20 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 70 lbf Design Load RH, Acetal, 70 lbf Design Load
MODEL SN6-10X3.3M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$41.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Our standard SN nuts have proven themselves for the past twenty years.
- Available in sizes from 3/16” to 1-1/2” with or without mounting flanges. (flanges sold separately)
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 10.00 mm (0.394 in) |
| Lead | 20.00 mm (0.787 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Threaded |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.03 mm (0.001 in) |
| Drag Torque | Free Wheeling |
| Efficiency | 81% |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 311 N (70 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Remke |
| Model | RTKSS-200-16 |
| Brand | SKF Seals |
| Model | MVR2-75 |
| Brand | Link-Belt |
| Model | 10411433 |
| Brand | TB Woods |
| Model | BB300 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4/5V2240 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more