Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SNAB10X3M Lead Nut Only, SNAB Style, 10 mm X 3 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 70 lbf Design Load
MODEL SNAB10X3M
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$63.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The SNAB Model has the greatest design flexibility allowing anti-backlash assemblies through 1” diameters.
- All SNABs are made from our internally lubricated Acetal providing excellent lubricity and very low wear.
| Dimension | |
|---|---|
| A | 19.1 mm (0.75 in) |
| B | 34.0 mm (1.34 in) |
| C | 6.4 mm (0.25 in) |
| TH | 5/8-18 |
| Performance | |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 311 N (70 lbf) |
Orbit 2DS15-BK 15A DOUBLE COMB. DECOR. SWITCH - BLACK
| Brand | Orbit Industries |
| Model | 2DS15-BK |
$11.48
Each
Free shipping
Cleveland C75290 HG2M 8mmx3/8x9/16x2-1/2 2FL HS SE CC
| Brand | Cleveland |
| Model | C75290 |
$23.33
Each
Free shipping
Thomson Linear SB2-10X2M Lead Nut Only, SB Style, Thread Mount, 10 mm X 4 mm, Non-Preloaded, RH, Acetal, 70 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SB2-10X2M |
$41.40
Each
Free shipping
SealMaster TFL 4YN
| Brand | SealMaster |
| Model | TFL 4YN |
$17.51
Each
Free shipping
SealMaster TRL 8YN
| Brand | SealMaster |
| Model | TRL 8YN |
$32.23
Each
Free shipping
Remke 2201-013R Standard Support Grip Closed Mesh Single Eye Single Weave cable range .50 - .62
| Brand | Remke |
| Model | 2201-013R |
$45.67
Each
Free shipping
Cooper Eaton L2030PY Plug Ins 30A 347/600V 3PH 4P4W H/L Yellow
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | L2030PY |
$27.19
Each
Free shipping
Dormer C4008.0 5984989 Roughing End Mill 8.00 mm
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5984989 |
$44.65
Each
Free shipping