We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SNAB1820X Lead Nut Only, SNAB Style, 0.1875 in X 0.050 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 10 lbf Design Load RH, Acetal, 10 lbf Design Load
MODEL SNAB1820X
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$54.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The SNAB Model has the greatest design flexibility allowing anti-backlash assemblies through 1” diameters.
- All SNABs are made from our internally lubricated Acetal providing excellent lubricity and very low wear.
| A | 16.0 mm (0.63 in) |
|---|---|
| B | 31.8 mm (1.25 in) |
| C | 4.8 mm (0.19 in) |
| TH | 9/16-18 |
| Max Dynamic Load | 111 N (25 lbf) |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Eklind |
| Model | 63920 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3B44SH |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75095234 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 090019PS |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SN2-5008X |
| Brand | Palmgren |
| Model | 9618402 |
| Brand | Schunk |
| Model | 1313055 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C25844 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more