Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SNAB2-3108X Lead Nut Only, SNAB Style, 0.3125 in X 0.250 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 50 lbf Design Load RH, Acetal, 50 lbf Design Load
MODEL SNAB2-3108X
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$63.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The SNAB Model has the greatest design flexibility allowing anti-backlash assemblies through 1” diameters.
- All SNABs are made from our internally lubricated Acetal providing excellent lubricity and very low wear.
| Dimension | |
|---|---|
| A | 19.1 mm (0.75 in) |
| B | 34.0 mm (1.34 in) |
| C | 6.4 mm (0.25 in) |
| TH | 5/8-18 |
| Performance | |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 311 N (70 lbf) |
$806.65
Each
Free Shipping orders over $100
MasterDrive 3L690
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3L690 |
$8.48
Each
Free shipping
TIMKEN 61803-2RS Ball Deep Groove Radial <12 OD ISO
| Brand | Timken |
| Model | 61803-2RS |
$98.27
Each
Free shipping
$26.69
Each
Free shipping
Cleveland C95125 CMTM3-240L940-24UN AlCrN
| Brand | Cleveland |
| Model | C95125 |
$179.56
Each
Free Shipping orders over $100
Dichtomatik 09181WPB WIPER
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 09181WPB |
Call for pricing
MasterDrive 4/BX144
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4/BX144 |
$510.60
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell Wiring 5252ALA RCPT DUP SB HUBPRO 15A 125V SF LA
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 5252ALA |
$6.07
Each
Free shipping