We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SNAB2-50X2M Lead Nut Only, SNAB Style, 0.500 in X 4 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 150 lbf Design Load Acetal, 150 lbf Design Load
MODEL SNAB2-50X2M
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$82.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The SNAB Model has the greatest design flexibility allowing anti-backlash assemblies through 1” diameters.
- All SNABs are made from our internally lubricated Acetal providing excellent lubricity and very low wear.
| Dimension | |
|---|---|
| A | 25.4 mm (1.00 in) |
| B | 50.8 mm (2.00 in) |
| C | 9.7 mm (0.38 in) |
| TH | 15/16-16 |
| Performance | |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 667 N (150 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | MasterDrive |
| Model | 3L730 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | MRMS25450 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 4/B73 |
| Brand | Bando |
| Model | 4L415 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 8200REDTRA |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RM1005PE001 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more