Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SNAB4-5008X Lead Nut Only, SNAB Style, 0.500 in X 0.500 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 150 lbf Design Load RH, Acetal, 150 lbf Design Load
MODEL SNAB4-5008X
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$82.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The SNAB Model has the greatest design flexibility allowing anti-backlash assemblies through 1” diameters.
- All SNABs are made from our internally lubricated Acetal providing excellent lubricity and very low wear.
| Dimension | |
|---|---|
| A | 25.4 mm (1.00 in) |
| B | 50.8 mm (2.00 in) |
| C | 9.7 mm (0.38 in) |
| TH | 15/16-16 |
| Performance | |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 667 N (150 lbf) |
System Plast VG-113-04 Rail Clamp (Splice), Stainless Steel, 0.57" Width, 4" Length, 1.07" Height, Series VG-113
| Brand | System Plast |
| Model | VG-113-04 |
$30.32
Each
Free shipping
Hubbell Wiring 2182ALMTRA HUB-PRO HG DECO 20A/125V TR AL
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 2182ALMTRA |
$20.00
Each
Free shipping
SealMaster AR-2-215 HT 712133 High Temperature Bearing
| Brand | SealMaster |
| Model | 712133 |
$3,392.85
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell Wiring 5662BK HUB PRO FINDER FACE 15A 250V 5-15RAL
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 5662BK |
$16.57
Each
Free shipping
Telemecanique ZCKD15 Limit Switch Head Rollr Lvr Side 1.36 In
| Brand | Telemecanique |
| Model | ZCKD15 |
Call for pricing
Reviews