We never sell your data to third parties
Thomson Linear SRA10-12X2.5M Lead Screw Only, SRA style, 12 mm diameter, 25 mm lead, right-hand thread, 250 µm/300mm lead accuracy, stainless steel 303, 10 starts, 142 in long.
MODEL SRA10-12X2.5M
This vendor has a minimum order quantity of 21. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$8.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 21
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Screw only, No nut
- Screws may be ordered cut to length
- Custom end machining on request
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Material | Stainless Steel 303 |
| Number of Starts | 10 |
| Standard Lead Accuracy ± | 250 μm/300mm |
| Temperature Max | 180 °F |
| Thread Direction | RH |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d2] Root Diameter | 0.36 in |
| Diameter, Nominal Screw | 12 mm |
| Number of Starts | 10 |
| Standard Lead Accuracy ± | 250 μm/300mm |
| travel per shaft rev | 25 mm |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more