Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCB12X3M Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Metric Thread Mount, 12 mm X 3 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL XCB12X3M
$109.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 28.5 mm (1.12 in) |
|---|---|
| B | 57.2 mm (2.25 in) |
| C | 9.5 mm (0.38 in) |
| TH | M25 x 1.5 |
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
|---|
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
$530.75
Each
Free Shipping orders over $100
$394.52
Each
Free Shipping orders over $100
$352.55
Each
Free Shipping orders over $100
SealMaster CFML 10YN
| Brand | SealMaster |
| Model | CFML 10YN |
$36.77
Each
Free shipping
Regal 013320AW #20 Jobber Length Drill Treated Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 013320AW |
$2.51
Each
Free shipping
Thomson Linear AFT2-4316 Lead Nut Only, AFT Style, Advanced, 0.4375 in X 0.125 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 10 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | AFT2-4316 |
$50.35
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more