Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCB2-12X2M Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Metric Thread Mount, 12 mm X 4 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL XCB2-12X2M
$109.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM™ accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM™ automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 12.00 mm (0.472 in) |
| Lead | 4.00 mm (0.157 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Threaded |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.00 mm (0.000 in) |
| Drag Torque | 7 - 21 mN-m |
| Efficiency | 53% |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
Regal 008589AS 11/16-16 H3 4 Flt. Bottom Hand Tap Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 008589AS |
$46.91
Each
Free shipping
$310.49
Each
Free Shipping orders over $100
Bando 3L740 DURAFLEX GL FHP V-BELT TOP WIDTH: 3/8 INCH V-DEPTH: 7/32 INCH
| Brand | Bando |
| Model | 3L740 |
$9.22
Each
Free shipping
SealMaster AR-2-112C
| Brand | SealMaster |
| Model | AR-2-112C |
$294.16
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear SNAB2-25X1M Lead Nut Only, SNAB Style, 0.25 in X 2 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SNAB2-25X1M |
$54.17
Each
Free shipping