Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCB5-10X2.4M Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Metric Thread Mount, 10 mm X 12 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
MODEL XCB5-10X2.4M
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$67.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 20.6 mm (0.81 in) |
|---|---|
| B | 47.6 mm (1.88 in) |
| C | 31.8 mm (1.25 in) |
| TH | M16 x 1.5 |
| Max Dynamic Load | 111 N (25 lbf) |
|---|
Hubbell Wiring MCMS2514 MCQK FEM STR PLG MET 5P 2K #22 4M
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | MCMS2514 |
$64.29
Each
Free shipping
Cooper Eaton RF9520AW ACCESSORY NON-RF SWITCH AW
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | RF9520AW |
$20.17
Each
Free shipping
MasterDrive 3/SPB355-3020
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3/SPB355-3020 |
$288.73
Each
Free Shipping orders over $100
SealMaster SF-209TM
| Brand | SealMaster |
| Model | SF-209TM |
$215.55
Each
Free Shipping orders over $100
Fibox AR14126CHFTSSF JIC14 x 12 x 6 hinged flat opaque cover twist SS latch padlockable flange mount
| Brand | Fibox |
| Model | AR14126CHFTSSF |
$151.40
Each
Free Shipping orders over $100
Remke 106BA0200AP Mini-Link Plug Assembly PVC Female 6B Pole 20ft 16 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 106BA0200AP |
$135.07
Each
Free Shipping orders over $100
301JDN54 6480746 Black Jobber Drill N54
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 6480746 |
$1.57
Each
Free shipping
Fibox AR12106CHL JIC12 x 10 x 6 hinged opaque cover plastic latch
| Brand | Fibox |
| Model | AR12106CHL |
$102.00
Each
Free Shipping orders over $100