Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCB5-20X4M Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Metric Thread Mount, 20 mm X 20 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 250 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 250 lbf Design Load
MODEL XCB5-20X4M
$210.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 41.4 mm (1.63 in) |
|---|---|
| B | 73.7 mm (2.90 in) |
| C | 12.7 mm (0.50 in) |
| TH | M35 x 1.5 |
| Max Dynamic Load | 1,112 N (250 lbf) |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
LSIS 02144976UL UTS1200N PQ7 1200A 3P L UL
| Brand | LS Electric |
| Model | 02144976UL |
$17,023.73
Each
Free Shipping orders over $100
Dormer C50025.0 0073216 Ball-Nosed End Mill 25.00 mm
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | C50025.0 |
$222.19
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell wiring 02203045 off eye sup grip 2.0-2.5 galvanized rod
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 02203045 |
$150.00
Each
Free Shipping orders over $100
$1.47
Each
Free shipping
Dongan 63-2734SH 34KVA 460 DELTA-460Y/266 MOTOR DRIVE ISOLATION TRANSFORMER
| Brand | Dongan |
| Model | 63-2734SH |
$5,605.00
Each
$2,137.46
Each
Free Shipping orders over $100
Saginaw Control SCE-9PBHI Hinged PB Enclosure
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-9PBHI |
$167.51
Each
Free Shipping orders over $100
TIMKEN 29507-1144 Bearing Isolators
| Brand | Timken |
| Model | 29507-1144 |
$528.53
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more