Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCF2-12X2.5M Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Flanged Mount, 12 mm X 5 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL XCF2-12X2.5M
$109.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 28.4 mm (1.12 in) |
|---|---|
| B | 57.2 mm (2.25 in) |
| D | 44.5 mm (1.75 in) |
| E | 5.1 mm (0.20 in) |
| F | 7.6 mm (0.30 in) |
| BCD | 35.7 mm (1.41 in) |
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
|---|
Regal 012574AW 3/16 Jobber Length Drill Automotive Tanged - Treated Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 012574AW |
$3.65
Each
Free shipping
Timken Belts (Carlisle) F-3-1/8 Qd Bushing
| Brand | Timken Belts |
| Model | F-3-1/8 |
$272.40
Each
Free Shipping orders over $100