Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCF2-4316 Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Flanged Mount, 0.4375 in X 0.125 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL XCF2-4316
$108.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM™ accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM™ automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 11.13 mm (0.438 in) |
| Lead | 3.18 mm (0.125 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Flanged |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.00 mm (0.000 in) |
| Drag Torque | 1 - 3 oz-in |
| Efficiency | 49% |
| Max Temperature | 82.2 °C (180 F) |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$276.36
Each
Free Shipping orders over $100
Whitney Tool 30288 Dovetail Milling Cutter, Solid Carbide, 3/8" Cut Diameter, 45 degree Included Angle
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 30288 |
$91.32
Each
Free shipping
Regal 094021PS #6-32 UNC 2B Not Go Member STI Working Thread Plug Gage Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 094021PS |
$104.65
Each
Free Shipping orders over $100
Whitney Tool 20590 Face Angle Chamfer Milling Cutter, 1-5/8" Cut Diameter, 90 degree Included Angle, M42
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 20590 |
$191.75
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Line C23643 1803 13/32 X 6" A/C EXT DRILL
| Brand | Cle-Line |
| Model | C23643 |
$19.65
Each
Free shipping
$219.99
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more