Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCF3708 Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Flanged Mount, 0.375 in X 0.125 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
MODEL XCF3708
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$66.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 20.6 mm (0.81 in) |
|---|---|
| B | 47.8 mm (1.88 in) |
| D | 38.9 mm (1.53 in) |
| E | 5.1 mm (0.20 in) |
| F | 5.1 mm (0.20 in) |
| I | 12.2 mm (0.48 in) |
| BCD | 28.6 mm (1.13 in) |
| Max Dynamic Load | 111 N (25 lbf) |
|---|
$28.16
Each
Free shipping
Cle-Line C21976 STYLE 1682 34.00MM 4MT HSS BLK 118DEG TAPER SHK
| Brand | Cle-Line |
| Model | C21976 |
$77.60
Each
Free shipping
Thomson Linear BN2520L Lead Nut Only, BN Style, 0.25 in X 0.500 in, Non-Preloaded, LH, SAE 660 bearing Bronze, 110 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | BN2520L |
$63.57
Each
Free shipping
$38.68
Each
Free shipping
RAB ALEDSATSF ALED 40-60-80W AT 5000K COOL W/SF BRONZE
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDSATSF |
$673.99
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Line C21973 STYLE 1682 31.00MM 3MT HSS BLK 118DEG TAPER SHK
| Brand | Cle-Line |
| Model | C21973 |
$67.57
Each
Free shipping
Whitney Tool 25208 Keyseat Milling Cutter, Style 110, 1-1/8" Cut Diameter, 5/64" Cut Width, M-42, w/ TiN Coating
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 25208 |
$85.81
Each
Free shipping
$316.61
Each
Free Shipping orders over $100