We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCMF6X1 Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Flanged Mount, 6 mm X 1 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 5 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 5 lbf Design Load
MODEL XCMF6X1
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$58.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The XCM1800 uses the same patented† ActiveCAM mechanism as its larger siblings in a miniaturized package. This allows backlash free operation in space critical applications requiring high accuracy and low drag torque.
- Our smallest anti-backlash nut design ever.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Drag Torque | less than 1 oz-in |
| Efficiency % | 29 |
| Material | Acetal |
| Preload | Anti-Backlash |
| Temperature Max | 180 °F |
| Thread Direction | RH |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| Diameter, Nominal Screw | 6 mm |
| Nut Dia | 0.5 in |
| Nut Length | 0.9 in |
| travel per shaft rev | 1 mm |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Design Load | 5 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCF4-2520 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 300-THD-DSO |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 10276 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C95140 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C95043 |
| Brand | Balax |
| Model | 13448-013 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more