Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCMT2540 Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.25 in X 0.0250 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 5 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 5 lbf Design Load
MODEL XCMT2540
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$58.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The XCM1800 uses the same patented† ActiveCAM™ mechanism as its larger siblings in a miniaturized package. This allows backlash free operation in space critical applications requiring high accuracy and low drag torque.
- Our smallest anti-backlash nut design ever.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Drag Torque | less than 1 oz-in |
| Efficiency % | 23 |
| Material | Acetal |
| Preload | Anti-Backlash |
| Temperature Max | 180 °F |
| Thread Direction | RH |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| Diameter, Nominal Screw | 0.25 in |
| Nut Dia | 0.5 in |
| Nut Length | 0.9 in |
| travel per shaft rev | 0.025 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Design Load | 5 lbf |
2ACO11.2 5999714 Jobber Drill DIN 338 11.20 mm
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999714 |
$28.24
Each
Free shipping