We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCT2-3112 Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.3125 in X 0.167 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
MODEL XCT2-3112
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$68.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM™ accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM™ automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 7.95 mm (0.313 in) |
| Lead | 4.24 mm (0.167 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Threaded |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.00 mm (0.000 in) |
| Drag Torque | 1 - 3 oz-in |
| Efficiency | 65% |
| Max Temperature | 82.2 °C (180 F) |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 111 N (25 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Fibox |
| Model | AR884CHSSTF |
| Brand | Remke |
| Model | 104A0200C |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | L520RW |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SN2-3112X |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | MPMS2314 |
| Brand | Fibox |
| Model | ARK1086CHSSLTM |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SN2-4316X |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more