We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCT2-3710 Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.375 in X 0.200 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
MODEL XCT2-3710
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$68.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 20.6 mm (0.81 in) |
|---|---|
| B | 47.8 mm (1.88 in) |
| C | 6.4 mm (0.25 in) |
| TH | 5/8-18 |
| Max Dynamic Load | 111 N (25 lbf) |
|---|
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Bando |
| Model | A98 |
| Brand | Bando |
| Model | 3L130 |
| Brand | TB Woods |
| Model | BB226 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SNAB1820X |
| Brand | Eklind |
| Model | 63920 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3B44SH |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75095234 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more