Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCT3708 Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.375 in X 0.125 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
MODEL XCT3708
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$68.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 20.6 mm (0.81 in) |
|---|---|
| B | 47.8 mm (1.88 in) |
| C | 6.4 mm (0.25 in) |
| TH | 5/8-18 |
| Max Dynamic Load | 111 N (25 lbf) |
|---|
Cle-Line C23738 1805 21/64 X 12" A/C EXT DRILL
| Brand | Cle-Line |
| Model | C23738 |
$18.28
Each
Free shipping
Cle-Line C62058 7/16-20NF H3 4FL GP Plug Hand Tap
| Brand | Cle-Line |
| Model | C62058 |
$13.28
Each
Free shipping
Remke RSR-901 Cord Grip alum 3" NPT cable range 2.437 - 2.625
| Brand | Remke |
| Model | RSR-901 |
$252.72
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Line C20637 1809 31/64 HD job black oxyde 3/8SHK
| Brand | Cle-Line |
| Model | C20637 |
$11.65
Each
Free shipping
92440 Hex PSD Precision Screwdriver 4MM
| Brand | Eklind |
| Model | 92440 |
$5.92
Each
Free shipping
Dixon KSS04 King Safety Shackle
| Brand | Dixon |
| Model | KSS04 |
$10.35
Each
Free shipping
$558.01
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear SN2520X Lead Nut Only, SN Style, Thread Mount, 0.250 in X 0.050 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 45 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SN2520X |
$39.39
Each
Free shipping