We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCT3712V Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.375 in X 0.083 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
MODEL XCT3712V
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$68.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented† ActiveCAM™ accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM™ automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Drag Torque | 1-3 oz-in |
| Material | Acetal |
| Preload | Anti-Backlash |
| Temperature Max | 180 °F |
| Thread Direction | RH |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| Diameter, Nominal Screw | 0.375 in |
| Nut Dia | 0.82 in |
| Nut Length | 1.875 in |
| travel per shaft rev | 0.083 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Design Load | 25 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Whitney Tool |
| Model | 25263 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96084853 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 15590 |
| Brand | Dixon |
| Model | 100-G-TES |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | B601C-SS |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 092750PS |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more