Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCT3720V Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.375 in X 0.050 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
MODEL XCT3720V
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$68.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented† ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Drag Torque | 1-3 oz-in |
| Material | Acetal |
| Preload | Anti-Backlash |
| Temperature Max | 180 °F |
| Thread Direction | RH |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| Diameter, Nominal Screw | 0.375 in |
| Nut Dia | 0.82 in |
| Nut Length | 1.875 in |
| travel per shaft rev | 0.05 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Design Load | 25 lbf |
Whitney Tool 25274 Dovetail Milling Cutter, 2-1/4" Cut Diameter, 60 degree Included Angle, M-42 w/ TiN Coating
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 25274 |
$358.17
Each
Free Shipping orders over $100
JET JW1019 4" Splice Fitting
| Brand | JET Tools |
| Model | JW1019 |
$12.18
Each
Free shipping
$163.56
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Line C23735 1805 9/32 X 12" A/C EXT DRILL
| Brand | Cle-Line |
| Model | C23735 |
$14.22
Each
Free shipping
Cle-Line C18419 1898L 11/32 LH JOB BRT
| Brand | Cle-Line |
| Model | C18419 |
$10.80
Each
Free shipping
$151.20
Each
Free Shipping orders over $100
$237.59
Each
Free Shipping orders over $100
Harwal VL250 VL-250 NBR V-Ring
| Brand | Harwal |
| Model | VL-250 |
$48.27
Each
Free shipping