Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCT4-12X2.5M Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 12 mm X 10 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL XCT4-12X2.5M
$112.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 28.4 mm (1.12 in) |
|---|---|
| B | 57.2 mm (2.25 in) |
| C | 9.7 mm (0.38 in) |
| TH | 15/16-16 |
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Thomson Linear SN4-6208X Lead Nut Only, SN Style, Thread Mount, 0.625 in X 0.500 in, Non-Preloaded, RH, Acetal, 160 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SN4-6208X |
$47.90
Each
Free shipping
Grundfos 96084116 CR 5-12 A-B-A-E-HQQE 1PH 5HP TEFC 60HZ
| Brand | Grundfos |
| Model | 96084116 |
$3,287.56
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more