Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCT5040V Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.5 in X 0.0250 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load Inch Thread Mount, 0.5 in X 0.0250 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL XCT5040V
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Obsolete
- The ActiveCAM™ automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
- Obsolete
- Obsolete
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Material | Acetal |
| Preload | Anti-Backlash |
| Temperature Max | 180 °F |
| Thread Direction | RH |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| Diameter, Nominal Screw | 0.5 in |
| Nut Dia | 1.12 in |
| Nut Length | 2.25 in |
| travel per shaft rev | 0.025 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Design Load | 125 lbf |
Cleveland C95044 1-8UNC CTMC 5FL CF THRMILL F/INT-TiAlN
| Brand | Cleveland |
| Model | C95044 |
$342.95
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 12746-010 1/4-20 BH6 JIS Thredfloer FT. PT. REMOVED BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 12746-010 |
$19.48
Each
Free shipping
Cleveland C95052 1/8-27NPTCTMNPC 4F CF THRMIL INT-EXT-TiAlN
| Brand | Cleveland |
| Model | C95052 |
$206.03
Each
Free Shipping orders over $100
Flowtrend 132844 300-XT-DSO Bev Seat Gskt 1 PTFE Thin
| Brand | Flowtrend |
| Model | 300-XT-DSO |
$2.14
Each
Free shipping
Remke 105B0200AP Mini-Link Plug Assembly PVC Male 5 Pole 20ft 16 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 105B0200AP |
$126.13
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 30116-00S 5/16-24 PH6 SPPT Thredshaver STEAM OXIDE
| Brand | Balax |
| Model | 30116-00S |
$24.18
Each
Free shipping
Thomson Linear XCT37X2M Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.375 in X 2 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 25 lbf Design Load
| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCT37X2M |
$69.02
Each
Free shipping