Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 5706084 Ball Spline, Inner Race Only, Rolled Thread, 1.000 in Spline Nominal Diameter, Steel, 72 in Long 1.000 in Spline Nominal Diameter, Steel, 72 in Long
MODEL 5706084
$2,389.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Inner race only, No outer race
- Offers high speed, anti-friction linear motion under high torsional loads
- Inner race must be machined to fit into end support bearings. Inner race can be ordered with ends machined, assembled with outer race and/or support bearings. Please submit a drawing or description for a quotation.
- Hardness — minimum of RC 56 in ball race
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Material | Steel |
| Rolled/Ground/Whirled | Rolled Thread |
| Spline_Grooves | 6 |
| Temperature Max | 300 °F |
| Weight | 24.5 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d2] Root Diameter | 0.8 in |
| [d3] Bearing Journal Diameter, Recommended | 20 mm |
| Ball Bearing Diameter | 0.187 in |
| Length | 72 in |
| Spline Nominal Diameter | 1 in |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
WIEGMANN P1210 PANELCS 10 7/8 X 8 7/8
| Brand | Wiegmann |
| Model | P1210 |
$23.71
Each
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Berkeley B86773 7" (nominal) Submersible Pump End
| Brand | Berkeley |
| Model | B86773 |
$7,371.76
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more